ریاضی ششم -

فصل پنجم ریاضی ششم

میترا محمدی

ریاضی ششم. فصل پنجم ریاضی ششم

لطفا زود پاسخ بدهید ؟

جواب ها

برای پاسخ به این سوال، باید مساحت قسمت‌های هاشورخورده را در هر شکل پیدا کنیم. ### شکل اول: یک مربع که دو ربع دایره در آن قرار دارد. - **مربع**: ضلع مربع ۳۰ است. مساحت مربع = \(30 \times 30 = 900\). - **ربع دایره‌ها**: کل دایره‌ای که درون این مربع وجود دارد، قطرش ۳۰ است. بنابراین شعاع دایره \(15\) خواهد بود. مساحت یک دایره به شعاع \(r\) برابر است با \(πr^2\). \[ مساحت دایره = π \times 15^2 = 3 \times 225 = 675 \] چون دو ربع دایره داریم، مساحت دو ربع برابر است با: \[ \frac{675}{2} = 337.5 \] - بنابراین، مساحت قسمت هاشورخورده برابر است با: \[ 900 - 337.5 = 562.5 \] ### شکل دوم: یک مربع که دایره‌ای در آن قرار دارد. - **مربع**: ضلع مربع ۲۰ است. مساحت مربع = \(20 \times 20 = 400\). - **دایره**: دایره‌ای که درون این مربع وجود دارد، قطرش ۲۰ است. بنابراین شعاع دایره \(10\) خواهد بود. \[ مساحت دایره = π \times 10^2 = 3 \times 100 = 300 \] - بنابراین، مساحت قسمت هاشورخورده برابر است با: \[ 400 - 300 = 100 \] ### شکل سوم: یک دایره که با یک خط مستقیم به دو نیم دایره تقسیم شده است که هر نیمه نیز شامل یک ربع دایره است. - **دایره کامل**: شعاع دایره \(20\) است. \[ مساحت دایره = π \times 20^2 = 3 \times 400 = 1200 \] - **هر نیم دایره** به شعاع \(20\) است که قسمتی از آن شامل یک ربع دایره از همان مرکز است. - چون دو نیم دایره داریم که هر کدام یک ربع دایره دیگر را احاطه کرده‌اند، مساحت قسمت هاشورخورده دایره برابر خواهد بود با: \[ \frac{1200}{2} \times \frac{1}{4} = 150 \] ### شکل چهارم: یک دایره که دایره‌ی کوچکتری از آن جدا شده است. - **دایره بزرگ**: شعاع دایره \(20\) است. \[ مساحت دایره = π \times 20^2 = 3 \times 400 = 1200 \] - **دایره کوچک** شعاع دایره کوچک \(ر\) را ندارد بنابراین نمی‌توانیم به محاسبه دقیق بپردازیم. اگر فرض کنیم شعاع مشخص است، \[ مساحت دایره کوچک = π \times r^2 \] - بنابراین، مساحت قسمت هاشورخورده برابر است: \[ 1200 - (π \times r^2) \] ### شکل پنجم: دایره‌ای به قطر \(۱۰\) است که به شکل مارپیچی هاشور خورده است. - **دایره کامل**: \[ مساحت دایره = π \times 5^2 = 3 \times 25 = 75 \] هر قطاع برابر مناطق مساوی تقسیم شده است. باید مشخص کرد چه بخشی پوشیده شده است. ### شکل ششم: دو دایره که بخشی از آنها اشتراکی است. - **هر دایره** شعاع \(10\) و مساحت هر دایره برابر است. \[ مساحت دایره = π \times 20^2 = 3 \times 400 = 1200 \] - نیمی از یک دایره هاشور خورده است \( \frac{1}{2} \times 1200 = 600 \), دوباره باید دید دقیقا چه بخشی پوشیده شده است. این پاسخ‌ها بر اساس داده‌هایی است که در تصویر دیده می‌شوند و به توضیحی کلی نیاز دارد. اگر داده بیشتری موجود باشد، باید بر اساس آن ارزیابی شود.
دختر ماه

ریاضی ششم

## شکل اول: یک مربع که دو ربع دایره در آن قرار دارد. - **مربع**: ضلع مربع ۳۰ است. مساحت مربع = 30 × 30 = 900 30×30=900. - **ربع دایره‌ها**: کل دایره‌ای که درون این مربع وجود دارد، قطرش ۳۰ است. بنابراین شعاع دایره 15 15 خواهد بود. مساحت یک دایره به شعاع r r برابر است با π r 2 πr 2 . مساحتدایره = π × 1 5 2 = 3 × 225 = 675 مساحتدایره=π×15 2 =3×225=675 چون دو ربع دایره داریم، مساحت دو ربع برابر است با: 675 2 = 337.5 2 675 ​ =337.5 - بنابراین، مساحت قسمت هاشورخورده برابر است با: 900 − 337.5 = 562.5 900−337.5=562.5 ### شکل دوم: یک مربع که دایره‌ای در آن قرار دارد. - **مربع**: ضلع مربع ۲۰ است. مساحت مربع = 20 × 20 = 400 20×20=400. - **دایره**: دایره‌ای که درون این مربع وجود دارد، قطرش ۲۰ است. بنابراین شعاع دایره 10 10 خواهد بود. مساحتدایره = π × 1 0 2 = 3 × 100 = 300 مساحتدایره=π×10 2 =3×100=300 - بنابراین، مساحت قسمت هاشورخورده برابر است با: 400 − 300 = 100 400−300=100 ### شکل سوم: یک دایره که با یک خط مستقیم به دو نیم دایره تقسیم شده است که هر نیمه نیز شامل یک ربع دایره است. - **دایره کامل**: شعاع دایره 20 20 است. مساحتدایره = π × 2 0 2 = 3 × 400 = 1200 مساحتدایره=π×20 2 =3×400=1200 - **هر نیم دایره** به شعاع 20 20 است که قسمتی از آن شامل یک ربع دایره از همان مرکز است. - چون دو نیم دایره داریم که هر کدام یک ربع دایره دیگر را احاطه کرده‌اند، مساحت قسمت هاشورخورده دایره برابر خواهد بود با: 1200 2 × 1 4 = 150 2 1200 ​ × 4 1 ​ =150 ### شکل چهارم: یک دایره که دایره‌ی کوچکتری از آن جدا شده است. - **دایره بزرگ**: شعاع دایره 20 20 است. مساحتدایره = π × 2 0 2 = 3 × 400 = 1200 مساحتدایره=π×20 2 =3×400=1200 - **دایره کوچک** شعاع دایره کوچک ر ر را ندارد بنابراین نمی‌توانیم به محاسبه دقیق بپردازیم. اگر فرض کنیم شعاع مشخص است، مساحتدایرهکوچک = π × r 2 مساحتدایرهکوچک=π×r 2 - بنابراین، مساحت قسمت هاشورخورده برابر است: 1200 − ( π × r 2 ) 1200−(π×r 2 ) ### شکل پنجم: دایره‌ای به قطر ۱۰ ۱۰ است که به شکل مارپیچی هاشور خورده است. - **دایره کامل**: مساحتدایره = π × 5 2 = 3 × 25 = 75 مساحتدایره=π×5 2 =3×25=75 هر قطاع برابر مناطق مساوی تقسیم شده است. باید مشخص کرد چه بخشی پوشیده شده است. ### شکل ششم: دو دایره که بخشی از آنها اشتراکی است. - **هر دایره** شعاع 10 10 و مساحت هر دایره برابر است. مساحتدایره = π × 2 0 2 = 3 × 400 = 1200 مساحتدایره=π×20 2 =3×400=1200 - نیمی از یک دایره هاشور خورده است 1 2 × 1200 = 600 2 1 ​ ×1200=600, دوباره باید دید دقیقا چه بخشی پوشیده شده است. این پاسخ‌ها بر اساس داده‌هایی است که در تصویر دیده می‌شوند و به توضیحی کلی نیاز دارد. اگر داده بیشتری موجود باشد، باید بر اساس آن ارزیابی شود.

سوالات مشابه

دراکو ادامو

فصل پنجم ریاضی ششم

جواب :معرکه عدد پی را 3 در نظر بگیرید

هلما یزدانی

فصل پنجم ریاضی ششم

در شکل زیر مساحت هر شکل داخل آن نوشته شده است طول و عرض مستطیل بزرگ چقدر است؟؟

ملکه .....🖤

فصل پنجم ریاضی ششم

سلام دوستان حل کنید معرکه میدم ممنون🥲

هلما یزدانی

فصل پنجم ریاضی ششم

در شکل زیر مساحت هر شکل داخل آن نوشته شده است طول وعرض مستطیل بزرگ چقدر است؟

حامد و حنا رشایی

فصل پنجم ریاضی ششم

مساحت قسمت رنگی شکل زیر را بدست آورید (اندازه بر حسب سانتی متر)

رکسانا

فصل پنجم ریاضی ششم

لطفا حل کنید سریع معرکه میدم جواباتونم مربوط به پایه ششم باشه و درست باشه

رکسانا

فصل پنجم ریاضی ششم

جواب بدین معرکه میدم تو رو خدا

....

فصل پنجم ریاضی ششم

مساحت شکل زیر را محاسبه کنید

محمد کریمی افین

فصل پنجم ریاضی ششم

میشه بگید ممنون میشم؟

....

فصل پنجم ریاضی ششم

مساحت شکل زیر را محاسبه کنید

آیپارا

فصل پنجم ریاضی ششم

لطفا سریع جواب بدین و برام بفرستین بخدا معرکه میوم

محمد کریمی افین

فصل پنجم ریاضی ششم

اگه میشه این رو بهم بگین ؟

محمد کریمی افین

فصل پنجم ریاضی ششم

لطفا میشه بگید ممنون میشم ؟

شقایق تاجیک

فصل پنجم ریاضی ششم

معرکه میدم

ملینا علی پور

فصل پنجم ریاضی ششم

سلام هرکی بتونه کامل و دقیق پیداکردن مساحت رنگی رو بهم بگه معرکه میگیره میتونید با ذکر مثال بهم توضیح بدین فقط زود ؟

kaler

فصل پنجم ریاضی ششم

با فرمول کامل درست حل شه جواب درست معرکه میدم دمتون هم گرم!

kaler

فصل پنجم ریاضی ششم

با فرمول کامل درست حل شه جواب درست معرکه میدم دمتون هم گرم!

ELMIRA

فصل پنجم ریاضی ششم

بچه ها دو تا زاویه مکمل و دوتا زاویه متمم هرکسی که بگه معرکه می گیرد 🙏

MOHANA

فصل پنجم ریاضی ششم

سلام میدونید جوابشو؟

درحال خواندن.....

فصل پنجم ریاضی ششم

به هرکی ریاضی صفحه ۱۰۶ و۱۰۷ روبفرسته معرکه میدم البته درصورتی که از گوگل وپادرس و ..... نباشه